Home Campus Directory | A-Z Index

Grouped By Division

Click on the name for details about research area.

Biology

Jennifer Arnold

Martha Aynardi

Bertrand Eardly

Tami Mysliwiec

Maureen Dunbar

Chemistry

Katie Amaral

David Aurentz

James Karlinsey

Ike Shibley

Lorena Tribe

Food Science

Hassan Gourama

Horticulture

Michael Fidanza

David Sanford

Kinesiology

Bruce Hale

Helen Hartman

Michael Moyer

William Sutherland

Mathematics

Ali Alikhani

Mohamad Ansari

Valetta Eshbach

Selvi Jagadesan

Cesar Martinez-Garza

JoAnne Pumariega

Joni Queen

Alice Shaparenko

Janet Winter-Becker

Physics

Visit the Physics website »

Pradip Bandyopadhyay

Ruth Daly

Robert Forrey

Leonard Gamberg

Daniel Litvin

Jianbing Qi

Andrew Romberger

 

Click on the name for more details about research areas.

Art History

Samantha Kavky

Communication Arts & Sciences

E. Michele Ramsey

Cheryl Nicholas

Kesha Morant Williams

Education

Carole Roberts

Educational Psychology

David Bender

English

Christian Weisser

Gary Kunkelman

Jayne Brown

Jeanne Marie Rose

Jennifer Dareneau

Kenneth Fifer

Laurie Grobman

Raymond Mazurek

Sandy Feinstein

Stephen Snyder

Terry Baker

Thomas Lynn

Victoria Redpath

Holly Ryan

Foreign Languages

Zohra Guisse

History

Randall Fegley

Michelle Mart

Latin American Studies

Kirk Shaffer

Belen Rodriguez-Mourelo

Edwin Murillo

Math Education

Jayne Leh

Lingqi Meng

Occupational Therapy

David Kresse

Philosophy

Weaver Santaniello

Political Science

Randall Fegley

Randall Newnham

Psychology

Nathan Greenauer

Jennifer Hillman

Eric Lindsey

Brenda Russell

Science Education

Mahsa Kazempour

Social Sciences Education

Jessica Schocker

Sociology

Lauren Martin

Spanish

Belen Rodriguez-Mourelo

Rosario Torres

Edwin Murillo

Special Education

Jayne Leh

Student Teaching

Virgina Salava

Theatre Arts

James N. Brown

Women's Studies

Laurie Grobman

E. Michele Ramsey

Rosario Torres

Writing Center

Holly Ryan

 

Click on the name for more details about research areas.

Agricultural Economics

Janelle Larson

Business

Sudip Ghosh

James Laurie

Lolita Paff

James Shankweiler

Mitch Zimmer

Computer Science

Robert Zambanini

Economics

John Guiseppe

Jui-Chi Huang

Lolita Paff

Engineering

Henry Ansell

Thomas Gavigan

Shiyoung Lee

Dale Litwhiler 

Elizabeth Lopez

Joe Mahoney

Barbara Mizdail

Rungun Nathan

Ed Sauer

Terry Speicher

Financial Services

Khaled Abdou

Hospitality Management

Jennifer Wakemen

Information Sciences and Technology

Michael Bartolacci

William Bowers

Abdullah Konak

Cliff Maurer

Mahdi Nasereddin

M. Susanne Samson

Management

Malika Richards

Management Information Sciences

Sadan Kulturel-Konak